היצירה יוצאת מן המגרה ליטרטורה - היצירה יוצאת מהמגרה
כתבו לנו תגובות זכויות יוצרים הגשת יצירה ספרים אלקטרוניים יוצרים יצירות דבר העורך דף הבית
רבי דוד הלוי
מאת: ויזמאן אשר
03/04/2009 מתוך: מורשת

ר` דוד הלוי דרע

ציון קבר הצדיק בקרבת העיירה דמנאת באטלס. מקום הולדת הצדיק הוא אזור דרעא בחבל הסוס ומכאן שמו . רבי דוד הלוי בעל ספר המלכות  היה אחד מן החכמים אשר  היה משתייך לחוג מקובלים שהתרכז במחוז דרעה בעמק הסוס .

ולכן ידועים מקובלים אלו בשם

מקובלי דרעא 

 רבי דוד הלוי הוא אחד  הקדושים שהיו נערצים על יהודי מרוקו . רבים היו היהודים שנהרו אל קברו של  הצדיק בכדי לבקש מזור לסיבלם . ליד קברו של הצדיק ניצבים עצי דקל בעלי ענפים רחבים הסוככים על הקבר . ויש היו מכנים אותו - הצדיק בעל הדקל הירוק . 

בשנת התשמ"ו, יצא לבדו נתנאל אלנקאוה  למרוקו על מנת לצלם, לתעד ולתחקר עבור ספרו שיצא לאור מאוחר יותר: סאלי וחכמיה, אודות קהילת יהודי סאלי, עירו של אור החיים הקדוש ושל אב משפחתו הרב רפאל אלנקאוה, רבה הראשי הראשון של מרוקו.

לפני שיצא, ניגש אל מו"ר הרב המקובל הצדיק, רבי ברוך שפירא. להפתעתו הוא אמר לו: דע לך שנשמתי טסה לאספמיה בכל לילה ללמוד מתורתו של רבי דוד הלוי מחבר ספר המלכות.
כדי להבין דבר תמוה זה,
 יש לציין כי הרב המקובל המלומד בניסים, הרב סעדיה לוי נחמני זצ"ל ממראכש 
 אמר כשנודע לו שהרב ברוך שפירא נפטר, כי הוא היה צדיק גדול ויחיד במינו שידע את סוד טיסת המלאכים.
 הרב ברוך שפירא בירך אותו ואמר לו לגשת לציונו של רבי דוד הלוי מדרעא. ביום האחרון לשהותו במרוקו, לאחר נסיעה ארוכה, בחזרה מציונו של רבי דוד ומשה, עלה נתנאל לכיוון מרכאש, על מנת להשתטח על קברו של רבי דוד ומשם לשדה התעופה במראכש, לאחר 20 יום של שהות במרוקו.
 בצומת דמנאת - מראכש, נעצר הנהג הערבי הנאמן ואמר לו: דע לך כי בשעה 20:30 יש לך טיסה, השעה כעת היא 18:00 ואני חושש שלא נספיק להגיע בזמן לטיסה, אם ניסע גם אל הצדיק. התלבט נתנאל קשות ואז נזכר בברכתו של הצדיק הרב ברוך שפירא ובציוויו שיגש אל הצדיק רבי דוד. אמר לעצמו, אולי לא תסתייע מילתא בידי להגיע בהזדמנות אחרת, מצד שני אני עלול להחמיץ את הטיסה. אזר עוז ואמר לנהג: ידידי, הצדיק איתנו ובעזרת ה` נגיע אל הצדיק ונספיק לטיסה, סע מהר. הנהג שהיתה בו אמונה גדולה, קיבל את דברי נתנאל ובגבורה ובמיומנות רבה, נסע ודהר אל הצדיק, מבלי לדעת בדיוק היכן ציונו. בסיעתא דשמייא הגיעו אל הצדיק, השתטח נתנאל על ציונו של הצדיק תוך שהוא מרוגש מאד ולאחר דקות ספורות דהרו השניים לכיוון מראכש, לשדה התעופה. מחוגי השעון דוהרים והוא תפילה. ליבו פעם בחוזקה, אמר לנהג, תוך שהוא עודד את עצמו, אל תדאג, בעזרת ה` נגיע לטיסה. שר בהתעלות  בלחן חגיגי את המזמור בתהילים: שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהֹוָ"ה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה, ממש הָיִינוּ כְּחֹלְמִים, פנה נתנאל  אל השם יתברך  בבקשה שזכותו של הצדיק תעמוד לו ויצליח להגיע בזמן. פנה  אל הצדיק ואמר לו - רבי דוד, אתה ראית כיצד מסרתי את נפשי בדרך לא דרך כדי להגיע אליך, אני בְּצָאיוֹן (במדבר) ומבקש להגיע לְצִיוֹן, אנא ממך הצדיק המלומד בניסים, השתדל למעני בשמים, שהטיסה תתעכב ואוכל להצטרף לנוסעים. אמר ולא ידע את אשר אמר. פלאי פלאים, הגיע נתנאל  לשדה התעופה בשעה 20:30, השעה היעודה לטיסה, אך כידוע ליודעי מהלכי הטיסה, צריך להגיע קודם לכן, לביקורת ולנסיעה עד למטוס. נעמד מצד אחד נפעם ומצד שני בחשש שמא עלה המטוס בכבש ופנה לסובב והרגע ממש ימריא המטוס והוא על הקרקע. צעק נתנאל בתחינה אל קצין המשטרה במקום, אנא ממך עצור את ההמראה. פנה אל נתנאל  הקצין בחיבה ואמר לו : הירגע, המטוס לישראל עדיין לא הגיע מספרד , יש עיכוב של 5 שעות בטיסה. לא האמין נתנאל  למשמע אוזניו, אך תא חזי עדיף מתא שמע, כשנכנס לרחבת הנוסעים, מצא את כל הנוסעים שבאו איתו (היתה זו טיסת שכר) יושבים עצובים. הדהדו באוזניו מילות המזמור הנזכר לעיל: אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה. סיפר נתנאל לנהג וחש כיצד מתקיים בו המשך המזמור: "אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהֹוָ"ה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה הִגְדִּיל יְהֹוָ"ה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים". סיפר נתנאל  לנוסעים הנדהמים כי הוא שמח שהמטוס התעכב. אל תהיו עצובים, אמר להם, הבה ונתפלל תפילת ערבית חגיגית ונסעד סעודת מצוה, הלא זמן רב יש לפנינו. בסיום התפילה שרו את מילות המזמור: בְּשׁוּב יְהֹוָ"ה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים, וכל הקהל מחייכים באומרם את הפסוק: הִגְדִּיל יְהֹוָ"ה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים. ישבו וסעדו סעודת מצוה מאולתרת וסיפר נתנאל לחברים אודות הצדיק ולמדו מתורתו. כששב נתנאל ארצה, ניגש אל הרב ברוך שפירא וכשהתחיל  לספר לו על הנס, צחק הרב ואמר:
 אני יודע, ליוויתי אותך בדרכך
הזמנה לכניסה לאתר החדש מבית ליטרטורה

המטבח של מיה


בדיקת קשב ואבחון ADHD


מוכנות ילדים לכיתה א'


בדיקת ADHD


הזמנה לחגיגות המוסיקה באבו-גוש
חיפוש מהיר
הנצפים ביותר
  לרשימת הנצפים ביותר לפי נושאים  
קצת מספרים
  נכון ל 1 בדצמבר 2015
באתר 34949 יצירות של 3240 יוצרים
כרגע גולשים באתר 266 אורחים
ביקרו באתר החדש 18687556 מבקרים
 
נושאים
  כל היצירות
ספרות    
סיפור קצר    
שירה    
מחזאות    
תסריטים    
תרגום    
ילדים ונוער    
עיון    
הגות    
אמנות    
ביקורות    
צילום    
ביוגרפיות    
יד זכרון    
הגיגים    
קריקטורה    
שיפודי לשון    
מכתב    
מסעות    
דרמה    
מקמה    
בישול    
הזמנה    
נוסטלגיה    
אקטואליה    
הבעה    
ראיון    
הספד    
ברכות    
הדרכה    
הומור    
מורשת    
בריאות    
מיסטיקה ואמונה    
זיכרונות    
מדע בדיוני    
הגיגים    
    
    
    
 
הכי חדש
  שְׁתֵּי דְּרָכִים
מאת: אלי משעלי1
28/11/2015 מתוך: שירה

הוא מעולם לא נח לרג..
מאת: נתן גלפרין
28/11/2015 מתוך: שירה

פגישה מאוחרת
מאת: נתן גלפרין
28/11/2015 מתוך: שירה

סיבה לאהבה
מאת: נתן גלפרין
28/11/2015 מתוך: שירה

זומבי
מאת: יואב שטארק
27/11/2015 מתוך: שירה

 
התגובות האחרונות
 
ליצירה בני ויזמאן בצפ..
 
ליטרטורה ספרים אלקטרוניים - עמוד השער
אודות | יצירת קשר | הוספת יצירה חדשה | תגובות והצעות | דבר העורך | תגובות
אתר eספרים - ספרים אלקטרוניים
כל הזכויות בתכני האתר שמורות ליוצרים © 1998-2009

פריזה מערכות מידע בע''מ